SLOVENSKI TEDEN BOJA PROTI RAKU

SLOVENSKI TEDEN BOJA PROTI RAKU

  • 08.03.2016
  • Po podatkih Registra raka v Sloveniji za rakom letno zboli 14.000 ljudi, umre pa jih približno 6.000. Pri nas so najpogostejši: rak kože, rak debelega črevesa in danke, rak pljuč, povečuje se tudi obolevnost za rakom dojke in prostate. Običajno je bolezen povezana z nezdravim življenjskim slogom, čezmernim sončenjem, nepravilno prehrano, kajenjem in čezmernim pitjem alkoholnih pijač.
Med moškimi je najpogostejši rak prostate, sledita rak pljuč in rak debelega črevesja. Ženske najpogosteje zbolevajo za rakom dojke, sledita rak debelega črevesja in rak pljuč.
 
Zdravljenje večine rakov je uspešnejše, če so odkriti na začetni stopnji razvoja. S presejalnimi programi lahko raka ali predrakave spremembe odkrivamo še preden se pojavijo simptomi ali znaki bolezni. V Sloveniji se izvaja tri visoko kakovostne presejalne programe: Zora, Dora in Svit, ki so dostopni vsem. 
 
Letošnji poziv v Tednu boja proti raku je: "Udeležujte se organiziranih presejalnih programov Zora, Dora in Svit!" in s tem naredite nekaj zase in posredno tudi za svoje najbližje.
 
Presejalni program ZORA s preventivnimi ginekološkimi pregledi in pregledi celic v brisu materničnega vratu omogoča pravočasno odkriti predrakave spremembe. Ženske so v program s pisnim vabilom izbranega  ginekologa ali Registra ZORA vabljene vsake dve leti. Pregled v okviru obveznega zdravstvenega zavarovanja lahko opravijo pri svojem osebnem ginekologu.
 
Rak na debelem črevesu in danki je zahrbten tihi morilec prebivalcev Slovenije, saj več kot 1.600 ljudi vsako leto zboli za to obliko raka, približno 700 pa jih zaradi te bolezni umre. Bolezen se dolgo razvija brez očitnih bolezenskih znakov, zato je zgodnjo obliko skoraj nemogoče prepoznati. S programom SVIT lahko veliko rakov na debelem črevesu in danki preprečimo, ker odkrivamo in odstranjujemo polipe, ki so predstopnje raka. V program so vsaki dve leti s pisnim povabilom Svit-a vključeni moški in ženske v starosti od 50 do 74 let. Stroški preiskave so kriti iz obveznega zdravstvenega zavarovanja.
 
Za rakom dojk lahko zboli vsaka ženska, še bolj dovzetne za to bolezen pa so ženske po 50. letu starosti. Včasih ni opaznih znakov raka dojk, zato je pravočasna  presejalna mamografija še kako pomembna. Z njo je mogoče odkriti bolezenske spremembe, ki še niso tako velike, da bi jih lahko zatipali. Program DORA ženskam med 50. in 69. letom starosti z vabilom omogoča mamografski pregled na vsaki dve leti. Pregled je za vabljene brezplačen in je krit iz osnovnega zdravstvenega zavarovanja.
 
Zdravje je v vaših rokah!